Dom, Ogród

Tablica edukacyjna – jak zrobić samemu

Manualne zabawki doskonale sprawdzają się przy małych dzieciach. Nie tylko gwarantują one świetną zabawę na długie godziny, ale przy okazji bardzo dobrze działają na rozwój umiejętności manualnych i wyobraźnię oraz polepszają ogólną koordynację. Z tego też powodu warto już od pierwszych lat zadbać o takie zabawki, a jedna z ciekawszych propozycji to rozmaite tablice manipulacyjne.

Tablice tego typu są proste w budowie, ponieważ robi się je z drewnianej deski lub sklejki, z przymocowanymi różnymi przedmiotami. To, co tablica sensoryczna będzie zawierała, zależy przede wszystkim od producenta, choć w części przypadków można zrobić ją zgodnie z własnym pomysłem. Powszechnie wykorzystywane są najróżniejsze zębatki, pokrętła, przełączniki czy suwaki, jakie można przekręcać, przesuwać czy zamykać. Świetnie sprawdzają się też elementy mające przyciski, na przykład kalkulatory, telefony czy piloty.

Z kolei do stymulacji słuchu wykorzystać można trąbki, dzwonki czy też nieduże cymbałki, chociaż akurat przy nich rodzice uzbroić się będą musieli w sporo cierpliwości. W sprzedaży jest dostępnych dużo różnych tablic, które się od siebie różnią wielkością, ilością zamocowanych przedmiotów oraz ich rodzajem. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na parę istotnych spraw. Kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, dlatego też tablica edukacyjna nie może zawierać ostrych elementów i krawędzi, które mogłyby w jakiś sposób zranić. Poza tym wszystko powinno być też dobrze przymocowane, aby nie urwało się przy bardziej intensywnej zabawie.

Tablica powinna być też odpowiednio duża, aby bez problemów można było wszystko dotykać czy przesuwać. Nie należy jednak przesadzić z liczbą zamocowanych przedmiotów. Specjaliści zalecają, żeby tablice edukacyjne nie miały ich więcej niż dwadzieścia, bo właśnie wtedy dzieci wykorzystują je najbardziej efektywnie. Ale warto sprawdzić, żeby trochę się różniły poziomem trudności, gdyż wtedy będą stanowić na malucha wyzwanie, które będzie on chciał sam pokonać.

Być może cię zainteresuje
Dom, Ogród

Rolety rzymskie proponowane przez pracownię Dekoracja Wnętrz Ewa Bukowska

Rolety rzymskie proponowane przez pracownię Dekoracja Wnętrz Ewa Bukowska prezentują się nad…
Czytaj całość
Dom, Ogród

Jaki jest najlepszy dywan do pokoju albo salonu

Dywany oferowane są w niezwykle różnorodnych kształtach, wzorach i kolorach. Dlatego też…
Czytaj całość
Dom, Ogród

Rodzaje hobby - uprawianie ziół

Człowiek jest istotą ciekawską i nielubiącą się nudzić. Skutkiem tego ciągle wypatrujemy w…
Czytaj całość

Dodaj komentarz